Miks eelistada käsitööd?

Foto: LubosHouska (Pixabay)

Tänapäeval on võimalik pea kõike saada masstoodetult mõnest super- või hüpermarketist. Asjadel ei ole enam sellist väärtust nagu veel sajandi eest. Neid ostetakse ühe käega ja teisega visatakse ära. Nad on anonüümsed ja tühised meie jaoks, sest neid on lihtsalt liiga palju ja nad on alati kättesaadavad.

Kuid kas olete tähele pannud, et on asju, mis on meile teistest armsamad ja mida hoitakse teistest ka tunduvalt rohkem, mõnikord isegi pärandades põlvest põlve. Tegemist on tavaliselt mõne meistri käsitööga – olgu selleks eriline savitass mõnest savikojast, vanaema kootud kindad või just sinu jaoks meisterdatud kiiktool. Me armastame käsitööd ja käsitöö erilisusest ma seekord rääkida tahangi.

Käsitöö on täis armastust

Ma olen üles kasvanud teadmisega, et ise tehtud on hästi tehtud. Mõlemad mu vanaemad armastasid käsitööd teha, mu ema on põhikooli käsitööõpetaja ja ma ise armastasin juba väikse lapsena kõiki nokitsemise tegevusi – punumisi, kudumist, heegeldamist, tikkimist, voolimist, joonistamist jpm. Minus tekitas suisa hämmastust see, kuidas palju kordi väikest liigutust tehes on võimalik luua midagi päris suurt, ilusat ja vajalikku. Millise hoolimise ja armastusega ma iga pisikest liigutust selle töö tegemiseks tegin! Kelleltki käsitsi tehtud asja vastu võttes oskan seetõttu hinnata, kui palju sellesse on aega, hoolimist ja armastust sisse pandud, et ma sellise asja saaksin.

Käsitöö ja loodus

Minus tekitab vastikust see, kui palju on raiskamist masstootmises. Tehakse asju, mis on kujundatud nii, et nad esmase emotsiooni ajel ostetakse, tihtipeale päris hästi ei täida oma eesmärkigi, tüütavad kiiresti ära või suisa lähevad katki ja siis liiguvad prügimäge kasvatama või halvemal juhul otse loodust risustama.

Masstootmises tehakse asju, mis kogu maailmas peavad läbi lööma, et asjad võimalikult odavad olla saaks. Käsitööna tehtud asjad luuakse aga enamasti konkreetse inimese konkreetseid vajadusi silmas pidades; või vähemalt väiksemast inimrühmast lähtuvalt. Nad on tihtipeale loodud looduslähedastest materjalidest ning arvestades kohalikke eripärasid. Nende saaja tunnetab seda paratamatult ning hoiab ja kasutab eset nii kaua kui vähegi võimalik – ja see omakorda hoiab meie loodust.

Käsitöö ainulaadsus

Käsitööna loodud toode on eriline. Iga ese on natuke omamoodi ka juhul kui on suurema sarja või sama mustri alusel loodud. Igal tootjal on oma “käekiri” ja hoolikalt valitud materjalid, mille tulemusel saad midagi, mida kogu maailmas kellelgi teisel ei ole.

Mitmed tootjad loovad omapäraseid nišikaupu, mis on millegi poolest teistsugune ja tihtipeale palju parem kui massikaup eales olla saab. Ja kas me mitte kõik ei taha parimat? Või tunda end kuidagi erilise või hellitatuna?

Treimine puitkäsitöö tehnika
Foto: Joenomias (Pixabay)

Iga käsitöötoote taga on lugu

Iga tegija on jõudnud iga oma toote juurde omal moel. Kogume neid ahhetamapanevaid lugusid oma blogisse.

Enamus tooteid on sirgunud isiklikust vajadusest ja on vaja olnud julgust, pealehakkamist, tähelepanelikku pilku, hoolivat kätt ja palju katsetamist, et jõuda lõpuks selle tooteni, mis on sinu ees. Ja sellegipoolest on tegijad valmis veelgi oma toodet täiendama ja sinuga koos töötama, et seda üha edasi arendada.

Käsitöö on tehtud just Sulle

Käsitöö võib loomulikult olla tehtud ka umbisikuliselt, kuid meiegi lehel päris paljud tootjad valmistavad toote konkreetse tellimuse peale. Näiteks saad tellida lapsele isikupärastatud lutiketi (näiteks nimelise) või hoopis mütsi selliste detailide ja mõõtmetaga nagu soov ja vajadus, võimalik on saada ka personaliseeritava nimelise kruusi omanikuks.

Suheldes tootjaga valmib eriliste soovidega tellija ja kogemustega meistri koostöös midagi sellist, mis mõlemale poolele sära silmadesse toob ja täpipealt vajaduse täidab.

Tegijaga otse suhtlemine

Käsitsi tehtud asja ostes tead, kes on selle tegija. Me teeme kõigi oma müüjatega intervjuusid just sellepärast, et see kirg, hoolivus ja positiivsus; tahe teha vajalikke, kasulikke ja kvaliteetseid asju annab tootele palju juurde. See südamesoojus jääb toodetesse ja annab tunda ka ostetut hiljem kasutades. Tellimise käigus tegijaga suheldes saad oma ostu sisse just sinule vajalikud omadused, ning pealekauba veel sinule suunatud positiivsuse ja head sõnad.

Toetad kohalikke

Kui masstoodet ostes jõuab suur osa sinu rahast lõpuks välismaiste niigi rikaste inimeste taskusse, siis käsitööd ostes aitab sinu raha meie oma ettevõtlikke inimesi. Käsitöö tegemisest ei ole kerge ära elada ning paljud meistrid teevadki seda tööd hobi korras oma muu töö kõrvalt. Sellest saadud raha aitab just neid meie oma inimesi, kellel seda väga vaja on.

Sepa käsitöö
Foto: TiBine (Pixabay)

Kohaliku käsitöötraditsiooni hoidmine

Käsitöö on põimunud sügavale meie kultuuri. Toetades käsitööd, toetad ka meie kultuuri jätkumist. Samas ei saa unustada, et käsitöö areneb ja muutub niisamuti nagu ülejäänud kultuurgi – väärtuslik on nii sajanditevanune regilaul kui ka pigem tänapäevane räpp. Viimane on teinekord põnevamgi kui ta võtab esimesest motiive või eeskuju. Samamoodi on seotud põlvest-põlve edasiantud käsitöötraditsioon ja selle tänapäevased edasiarendused – uute leiutatud materjalide või tehnikate abil ja saades inspiratsiooni traditsioonidest luuakse minevikku tulevikuga siduvad tooted, mis tagavad meie kultuuri ja käsitöötraditsiooni hoidmise.

MIRAME e-poest leiate väiketegijate tooted, mis on tihti välja kasvanud inimeste endi vajadustest ning kujundatud-arendatud tooteks armastuse ja hoolega.

Liitu uudiskirjaga ning saa järgmiselt ostult -5% soodustust!

Item added to cart.
0 items - 0.00