Foto: Pexels
Oma lapse salasoove ehk tead, kuid lapse lasteaiakaaslaste omi? Sõbranna lapse omi? Kas tead, mis on popp just selles vanuses laste hulgas? Millised esemed, tegevused, sündmused lapsi paeluvad? Millest ikkagi lähtuda, kui soovid, et kingisaaja sinu kingitusest ka tegelikult rõõmu tunneks?
Püüame seekord vaadata avatud silmadega kingitegemise maailma. Toome teieni mõned lihtsad sammud ja ideed, mis muudavad lastele kingituste tegemise lihtsamaks.
Kui ei tea, siis küsi!
Kõigepealt räägime kolmest olulisest pidepunktist, mis on alati abiks, kui endal kingiideid ei ole:
- sünnipäevalaps
- sünnipäevalapse vanemad
- su oma laps(ed)
Esimese asjana võiksid endale selgeks teha kui palju sa kinki ootavat last tunned-tead. Kui tegemist on lapsega, keda hästi tunned ja oled tuttav tema huvide, hobide ja unistustega, siis see info võib juba ise mitmeid ideid pakkuda. Lähimate sõprade ja sugulaste lastega tasub kindlasti aeg-ajalt vestelda ja nende tegemiste vastu huvi tunda. Võib-olla on lapsel isegi soovide nimekiri, kust hea valida või inspiratsiooni ammutada.
Kui nii hästi ei lähe ning kingisaajat vähe teatakse või üldse ei tunta, siis võib vastuseks ja abiliseks olla sinu enda laps. Lapsed saavad teise eelistustest koos mängides ja tegutsedes päris hästi aru. Kui ühel hetkel on vaja teha üllatust-kingitust, siis sobivad lapse vihjed.
Üpris kindel viis täppi panna on lapse emalt-isalt uurida, mida võiks vaja minna. Vahel kogutakse raha millegi suurema ostmiseks, vahel on lapsel mingid väiksed asjad, mida ta kogub, mõnikord annab vihje kingi kohta kutse. Kutsel on tihti ka vanema kontaktid olemas, nii on hea kohe ühendust võtta ja kingisoovi täpsustada.
Otsusta kingitüüp ja siis muuda see lapsele põnevaks
Kinke võib jagada kolme rühma:
- ese
- raha
- aeg
Tegelikult pole ükski neist variantidest teistest kehvem või parem. Iga valik võib pakkuda vahvaid võimalusi lapsele head meelt valmistada. Seega uurime neid lähemalt.
Alustame rahast, sest see tekitab endiselt paljudele ebamugavustunnet. Olid ajad kui raha kinkimist pigem ebaviisakaks peeti. Enam see siiski nii ei ole. Tänapäeval on lastel palju asju ja võib juhtuda, et suvalisi lelusid juurde ei soovita ning laps kogub raha hoopis mingi suurema asja tarvis. Miks mitte siis tema soovi toetada ning ka oma panus anda?
Raha kinkimisel tasub mõelda, kuidas seda pakkida ja üle anda. Tavalise ümbriku asemel võiks kasutada isetehtud rahakaarte, sest need jäävad kõige rohkem meelde. Näiteks ühel aastal toodi lapsele raha sellises ümbrikus, mis oli ise joonistatud kokkuvolditud pilt multikakangelastest.
Samuti võib peita raha mingi muu asja sisse. Näiteks – ükskord peitsin purgi sisse papptoru ja sinna sisse panin raha. Väljastpoolt oli näha ainult komme. Nii paistis lapsele esialgu, et kingiks ongi vaid kommid. Pakendile ja üleandmise viisile tasub mõelda juba seetõttu, et väiksemal lapsel alati raha nähes hea meel ei ole. Seda suurt asja, milleks kogutakse, minnakse ka tihti hiljem alles valima, aga komme saab ta kohe maitsta. Kui vanemad on selle koha pealt rangemad, saab kommid ka millegi muuga asendada.
Kingitud raha on hea õpivahend
Mida teeb näiteks üks 5-aastane rahaga? Minu laps saab väärtuslikke õpimomente. See on vahend, millega õppida “rahamängu”. Meie kodus on üks lastele mõeldud rahakäitumise raamat (“Tom õpib rahamängu” Riin Tuttelberg), mis on abiks lapsele rahaasjade seletamisel. Kui varem oli esimene mõte mänguasjapood ja kohe kõik ära kulutada, siis nüüd enam mitte. Mu laps kaalutleb ja arutleb, mida on mõtet ja mida mitte osta.
Selle raha eest on võimalik tekitada ka põnevaid ühiseid hetki – loomaaia, kohviku, kino, AHHAA keskuse, veekeskuse vms külastus. See on see, mida mäletab üks laps oma lapsepõlvest. Mõnda üksikut mänguasja ka, jah, aga – kõige olulisemad on ühised mälestused.
Kingi mälestusi
Ja jõudsimegi teise kingitüübi juurde – aeg. Kingituseks sobib mõni reis või mõne koha külastus. Vanaisa või isaga kalal käik võib olla palju meeldejäävam kui samal nädalal saadud uus mänguasi.
Enne kui pileteid või külastuseks mõeldud kinkekaarte võõrale lapsele kinkidal tasub kindlasti laspevanemaga konsulteerida. Nii selles osas, mis võiks lapsele huvi pakkuda, kui ka selles, kas üldse või kui kaugele on perel võimalik minna midagi külastama.
Olenevalt vanusest saab kinkida ka kinopileteid, et laps saaks sõpradega koos käia kinos või mõnes ägedas muuseumis. Meile on jõuluvana ka nukuteatri pileteid kinkinud. Samuti oleme loonud püsivaid mälestusi Rootsi reisilt ja ka Eesti pealt eri kohtadest. Lisaks on mul kodus mitu spaa-haid, kelle ühiseks sünnipäevakingiks oli perega spaareis.
Asjade kinkimisel eelista kvaliteeti või meisterda ise
Viimasena räägime asjade kinkimisest. Siin tasub rõhk panna kvaliteedile ja sellele, et asi oleks huvitav ka pikas plaanis. Miks rõhuda kvaliteedile? Kvaliteetsed asjad ju maksavad tihtipeale rohkem… Vastus on selles, et need on seda väärt – need kestavad – tihti on mõnusamad katsuda ja ei lähe katki nii kergesti. Ma usun, et ka lapsele endale meeldib kvaliteetsem asi rohkem – see, kuhu on valmistamisel hing sisse pandud ja korralikult toode läbi mõeldud.
Lapsel, kellel on mänguasju palju, on raske keskenduda ühele neist. Nii võib mulje jääda, et last ei huvitagi ükski olemasolev mänguasi ning neid on üha juurde vaja. Tegelikult see nii ei ole. Laps, kellel on vähem asju, leiab üles selle ühe põneva asja ning võib mängida siis tunde. See ese ei pea oleme kirevate piltide ja uhkete viledega – laps võib tihti eelistada hoopis lihtsaid klotse või vanaema kingitud kaltsunukku. Väiksem hulk mänguasju sunnib last kasutama fantaasiat ning tema mängu on lust kuulata-vaadata.
Seega – hunniku erinevate asjade asemel tuleks kinkida pigem üks kvaliteetne asi. Mis toob meid ringiga tagasi raha juurde ja miks tänapäeval võib tihti just see variant kõige etem olla: parem on toetada kvaliteetse asja ostu kui lisada niigi suurde mänguasjade hunnikusse kiiresti ununevaid vidinaid.
Minu enda pere pealt võiks näiteks tuua laste tädi poolt viimasteks katsikuteks tehtud kinke – beebile tuntud Eesti tootja kvaliteetsed talve aluskiht riietusesemed ja ülejäänud perele mütsid. Kõik need asjad on väga väärt ja hinnatud siiani. Eelmisteks katsikuteks toodud lambanahk on samuti siiani kasutuses. Mõni mänguasi peab ajahambale nii hästi vastu, et õepojale üle 10 aasta tagasi katsikuteks kingitud lelu pakub nüüd mängulusti väikestele sugulastele.
Kui oled aga ise osavnäpp või meisterdaja, siis isetehtud asjad on juba omaette klass. Siin on väga palju võimalusi: ise tehtud tegelusraamatutest remondini lapse toas. Ainuke piiraja on sinu enda fantaasia. Tihti jäävad lastele just sellised kingid pikaks ajaks meelde ning neid hoitakse alles palju kauem kui lapsepõlv.
Väiksed nipid rõõmuvalmistamiseks
Kardad väga, et paned kingiga mööda? Siin mõned lihtsad nipid, kuidas kindlustada, et lapsele su kink meeldiks. Osta “lilledeks” juurde õhupallid. Nagu eesel Iiah ütles, siis keegi ei saa olla õnnetu, kui tal on õhupall.
Väikeste tüdrukute puhul ei saa alt minna, kui lisad kaardile-pakile kaunistuseks ilusaid juukselõkse ja -paelu või lisad pakki mõned kaunistustega patsikummid. Ka uhke ja ilus sünnipäevakaart võib saada pikaks ajaks lemmikustaatuse.
Väikeste poiste puhul aitavad pakki põnevamaks teha igasugused minikonstruktorid ja legolaadsed asjad, väikesed autod ja robotid.
Nii poiste kui tüdrukute puhul võib üsna kindel olla, et rõõmu pakuvad ka temaatilised piltmõistatused, pusled ja kleepsud. Pead lihtsalt teadma, milline multikas või tegelane parajasti pop on.
Lisa pakki mullitaja – pole last, kes mullidest rõõmu ei tunneks. Mullitaja paneb isegi teismelise vähemalt muigama.
Muuda kingi kättesaamine seikluseks
Kui lisavidinaid kingile juurde ei taha, siis veel üks hea viis lapses põnevust ja head meelt tekitada on muuta kingi kättesaamise viis eriliseks. Näiteks võid ette valmistada füüsilise takistusraja, mille laps peab enne kingi kättesaamist läbima. See võib olla ka mõistatuste või nuputamise rada, kus üks ülesanne viib järgmise peidupaigani ja viimane kingini. Miks mitte lennutada väiksem kink drooniga lapse akna taha?
Toon paar näidet meie perelt. Ükskord olid lapsele kingiks multikategelased. Igav oleks olnud talle kõik lihtsalt kätte anda. Nii peitsingi hoopis kõik tema tuppa ära ja ainult ühe jätsin välja, aga koos mängulise vihjega järgmise tegelaseni. Et põnevust jaguks lõpuni, siis viimasena leidis laps ülesse selle multika kõige lemmikuma tegelase.
Kord tegime lapse toas remonti. Laps ise oli paariks nädalaks vanavanemate juures maal. Enne koju tulemist rääkisime, et kodus on üllatus, aga peab selle ise ülesse otsima. Kuna selle ajaga sai ka muid asju ostetud, mida ta näinud polnud, siis esimesena avastas ta need. Laps oli juba leitugi üle õnnelik, kuid tõeliselt läks tema nägu särama siis, kui lõpuks oma tuppa astus. Siiani võtab silma märjaks, kui mõtlen, kuidas ta nii armsasti tuli ja kalli tegi pärast oma toa nägemist. Erilised üllatused on ägedad! Natuke mõtet kingi sisse ja ka kinkija saab elamuse 🙂
Õpi tundma, tee valik ja lisa “värvi”
Kingitegemine ei olegi nii raske, kui tead, mida teed. Meie pakume rõõmuvalmistava kingi leidmiseks välja kolmesammulise teekonna:
- õpi tundma sünnipäevalast (abiks tema ise, sinu enda laps(ed), sünnipäevalapse vanemad)
- otsusta, mis tüüpi kinki soovid-saad teha (ese, raha, aeg)
- lisa vajadusel veidi värvi ja/või põnevust (lisa midagi väikest aga lapse tuju tõstvat kingile endale või muuda huvitavaks kingi kättesaamise viis)
Mine vaata ka MIRAME e-poodi, sealt leiad kindlasti ägedaid kingitusi!