Kas Sina oled juba jõuludekoratsioonid välja pannud?

Foto: Viktor Hanacek

Varasemalt oli see päev, mil toodi tuppa kuusk 23. detsember. Sellele eelnesid mitmepäevased kodukraamimised ja roogade valmistamised. Tänapäeval on paljudel kuusk juba päevi enne endale toas koha leidnud ning jõuluehetes on toad samuti üsna varakult. Ka jõuludekoratsioonide valik ilmub poodidesse üpris varakult. Seekord teemegi juttu kodu kaunistamisest.

Kodu on tunne – mitte koht või paik. Selle tunde saab luua igaüks. On ehk teilgi vahest nii, et astudes kellegi juurde sisse, tekib kohe hubane ja soe tunne – mõnus ja kodune on olla. Või ehk olete kogenud ka vastupidist – kodu polegi kodu vaid lihtsalt suvaline korter või maja. Seal võivad olla kallid mööbliesemed, uhke kodukinosüsteem, millimeetri pealt paika pandud detailid, kuid puudub isikupära, see „personal touch“ ja väikeseid detailid, mis räägivad, et siin on kellegi kodu. Minule tunduvad sellised kodud näidiskorterite-majadena, millele üritatakse ostjat leida.

Samas – kõik kodud on ju erinevad, täpselt nagu ka inimesed. Seega ei saa keegi teisele öelda, kuidas on parim viis luua see „õige“ tunne, sest see tuleb meie seest ja on meie nägu! Praegune aastaaeg ja jõulud soosivad kodus olemist, kodusoojuse nautimist ning ka kodu kaunistamist-sisustamist. Kellele ei meeldiks tulla koju jõulutulede särasse, kus magus piparkoogi lõhn segatuna glögiga õhus hõljub… Jah, need on jõulud!

Kodu dekoreerimisega võid alustada enda sisetunde järgi

Minu jaoks ei ole jõuludekoratsioonide ülesseadmine vist kunagi liiga varajane. Juba novembrikuus sügelevad käed ja rahakott poodidesse väljapanekuid imetlema. Igal aastal võib avastada ka meie poekettidest tõelisi leide ja üllatajaid. Tuled, küünlad, kuuseehted, kuused ise, padjad ja nii-nii palju muud, mille kaunid väljapanekud tekitavad soovi kõike ka endale koju osta… Jõulueelseid oste tehes tasub aga külma pead säilitada. Ei ole mõtet osta ja kokku kuhjata nodi, millel teie kodus puudub otstarve ja koht.

Jõuludekoratsioonide valik jõululaual
Foto: picjumbo.com

Mina panen alati enda jaoks paika teatud detailid, mis minu kodus peavad olema. Näiteks padjad – jah, kõik sügisesed padjad vahetan välja jõuluteemaliste vastu. See annab kodule jõulutunde juba väga väheste liigutustega. Koos patjadega muutuvad ka käterätikud, laudlinad, linikud. Neilt vaatavad nüüd vastu jõuluteemalised pildid ja mustrid ning tavapärases rohkem punast värvi.

Jõululõhnad loovad meeleolu

Meil kõigil võib olla jõuludega seotud veidi erinevad lõhnad: piparkoogid, glöggi, kuusk, mandariinid, kaneel ja õunad… Iga päev aga ei küpseta ning paljudel on toas kunstkuusk. Õnneks on tänapäeval võimalik lõhnu tuppa tuua ka teisiti.

Valikus on erineva värvi ja kujuga lõhnaküünlad, mida poodides leidub vist küll miljon ja veel paar juurde, või siis erinevad kauni kujundusega difuuserid, millel lõhnade valik võtab silme eest kirjuks. Viimaste hulgast on minu viimase aja isiklikud lemmikud Ted Bakeri bergamot ja Joiki Primavera. Piisab juba paarist jõululõhnalisest küünlast kodus ja jõulutunne on loodud.

Nüüd aga ammu peas kerinud küsimus – päris või mängu?

Jah, te teate, mida ma selle küsimusega silmas pean. Jõuludekoratsioonide nimekirjas on “kohustuslike” hulgas kindlasti enamikel kuusk. Aga – kas päris kuusk või kunstkuusk? Nii palju kui on inimesi, on ilmselt ka arvamusi. Ei ole ka mina alati ühte meelt. On hetki, kus ma soovin, et ukselt sööstaks ninna see päris kuuse lõhn, kuid samas kunstkuusk ei tekita mingeid okkaid ja nende valik on hiiglaslik – sea enda jaoks ainult nõudmised kuusele ja asu otsima.

Jõulukuuse ehtimine
Foto: Element5 Digital (Pexels)

Juba teist aastat kaunistab meie kodu kunstkuusk. Olen valikuga rahul. Ei mingeid kuuseokkaid, kastmist ega pärast peavalu, kuhu kuusk ära viia. Teadsin kuuske otsides, et tahan sellist keskmise kõrgusega ja kindlasti valget. Meie kuusk jõudis koju Bauhofist ning olen valikuga ülirahul.

Kuuse ehtimisel lase ainult fantaasia tööle ja asu kaunistama! Ehete valik poodides on suur (kuulid, kujud, kard, tuled jpm), aga sa ei pea piirduma vaid poodide pakutavaga. Võid põnevaid ehteid ise ja ka koos lastega valmistada. Õpetusi selleks leiad näiteks veebis ringi vaadates või võid küsida vanavanematelt, millega nemad omal ajal jõulupuud ehtisid, ning mõned nipid üle võtta.

Igal aastal on minu eesmärk osta kuusele lisaks kuulidele seltsiks ka mõni veidi eksklusiivsem ehe, mis justkui meenutaks antud aastat ning lisaks efekti. Efekti lisavad kindlasti ka erinevad tulukesed. Kellel võimalus siis soovita panna tuled ka rõdule, terrassile või akende ümber. Nii on juba kaugelt tulles näha ja tunda jõuluhõngu. Samuti võivad tulukesed olla siseruumides erinevates paikades – kardinapuud, ukseavad, kindlasti kuusk ise ning miks mitte ka voodipeats ehtida tulesäraga.

Jõulutuled
Jõuludekoratsioonid – jõulutuled Foto: Dzenina Lukac (Pexels)

Kodu jõuluehtesse sättides tasub piiri pidada, et kodu liigselt asjadega üle ei saaks külvatud. Kuhugi peab koht näiteks jõuluõhtu kingituste jaoks jääma. Mina isiklikult ei poolda kuuse all „võlts“ kingitusi. Meie kuuse all on hetkel ainult jõuluteemalised padjad, et katta kuuse jalga. Kes aga soovib, siis on võimalik meisterdada tühjadest kastidest, pakkidest igasuguseid kingi-imitatsioone ja need siis kuuse alla poetada. Peaasi, et jõuluõhtul sagina käigus ikka õiged kingid üles leitakse.

Nautige jõuluaega

Jõulud on imeline aeg ja kodu kaunistamine justkui käib käsikäes sellega. Pole vahet, kas elad väikses üürikorteris või suures majas, kodu- ja jõulutunde saab luua igaüks. Kui endal on inspiratsiooni vähe võib käia uudistamas sõprade-tuttavate kodusid või sirvida ajakirju, vaadata ringi veebikeskkondades nagu Pinterest või Instagram.

Jõulutunne algab meist igaühest ning täpselt samamoodi on ka kodu sisustamise ja kaunistamisega. Leidke enda jaoks see kõige parem ja meelepärasem viis ning laske jõulurõõmul südamesse pugeda.

Valgusküllast jõuluaega! Jõulud ja kingid käivad tihti käsikäes. Vajalikud kingid leiad MIRAME e-poest.

Liitu uudiskirjaga ning saa järgmiselt ostult -5% soodustust!

Item added to cart.
0 items - 0.00