Jõuluaeg piilub sisse nii uksest kui aknast, maapinda katab valge vaip ja kaugel pole ka aeg, mil meie akende taga hakkavad piilumas käima punaste mütsidega mehikesed. Kas sa tead, mis aeg veel kaugel pole? Imeline aeg, mil riputatakse üles jõulutuled ning tuuakse tuppa jõulupuu! Kas sina täidad enda toa kuuse lõhnaga, otsustad kuntskuuse kasuks või hoopiski lased näppudel kärmelt liikuda ning meisterdad ise kauni jõulupuu?
MIRAME käsitöö e-kaubamaja tegi natukene uurimustööd ja vaatas, mis on erinevad võimalikud variandid täita kodu pühadehõnguga jõulupuu näol.
Eestis leiab laialdast kasutust kuusepuu, sellest ka tulenev nimi- jõulukuusk. Tihti raiutakse looduslik jõulukuusk metsast ja tuuakse seejärel tuppa, kus kantakse hoolt selle eest, et kuusepuu saaks piisavalt juua, selleks asetatakse jõulupuu tüve alumine ots veeanumasse.
Kes aga ei soovi metsa kuusepuu jahile minna või poest endale kuuske soetada, võib alternatiivina kaaluda ka nulu kasutamist jõulupuuna.
Samuti on viimase aja populaarseks valikuks ka potipuu kasutamine. Tegu on kuuse või nuluga, mis on istutatud potti ning pärast jõulupuu rolli täitmist võib antud taime istutada välja endale meelepärasesse kohta.
Märkimata ei saa jätta ka seda varianti, et alati on võimalik kasutada ka kunstkuuske, millel on samuti omad võlud ja valud.
Miks on üks teisest parem? Miks eelistada nulgu kuusele? Või hoopiski kunstkuuske?
Endale ise metsast kuusepuu toomine on üks eestlaste privileege. Paljudes maades ei kasvagi kuused metsas või pole metsa piisavalt palju, et inimestel tekiks võimalus kuusejahile minna.
Jõulupuu staatuse on saanud nulg oma eriliselt ilusa koonusja ja tiheda võra tõttu. Tema tüvi on hallikas, võrsed läikivad ja oliivikarva, okkad samuti tumerohelised ning läikivad. Hea omadus nulu puhul on see, et soojas toas püsivad puu okkad kõvasti kinni ega hakka varisema nagu harilikul kuusel. Harilik kuusepuu aga toob endaga kaasa imelise jõululõhna, mis püsib terve aja vältel, mil jõulupuu meie tuba kaunistab.
Mis on aga kunstkuuse eeliseks eluspuu ees?
Kunstkuusega on muretu, see näeb alati värske välja ning ei vaja väga hooldamist nt veevahetamist ja okaste koristamist. Peab vastu mitu head aastat ning on pigem ühekordne väljaminek. Siiski on tegu enamjaolt plastikust dekoratisooniga.
Alternatiivina on alati võimalus kasutada ka potikuuske või meisterda ise jõulupuu. Potipuude kasuks räägib esmapilgul see, et taime saab maha istutada ja ta hakkab aias kenasti kasvama – nii ei ole tema elu asjatult raisku läinud. Tegelikkuses ei pruugi see aga nõnda lihtne olla. Mida väiksem on taim, seda suurem on tõenäosus, et ta maha istutades kasvama hakkab.
Kes aga kääre ja liimi kätte haarata ei taha, siis meie e-poest on leitav vahva kuusepuu, mis pakub silmailu suurtele ning mängulist poolt pere pisematele liikmetele. MIRAME meister Krutski on valmis saanud põneva vildist kuusepuu, mida on lihtne seinale kinnitada ja eemaldada. Jõulupuu on vahva sisustuselement, millega saavad turvaliselt mängida ka pere kõige pisemad. Kuuske saab ehtida sadu kordi.
Olles valinud erinevate variantide seast enda lemmiku, on siis selleks kuusepuu, nulg, kunstkuust või hoopiski potikuusk- mida teha, et valituks ostunud jõulupuu säiliks võimalikult värskena terve lumise jõuluaja. Jagame mõningaid nippe!
- ära too puud kohe sooja tuppa, vaid lase tal trepikojas, verandal või garaažis temperatuurimuutusega kohaneda. Puu peab jahedas kohas kõigepealt üles sulama, sest külmunud oksad on rabedad ja võivad kergesti murduda;
- lõika puu tüveots enne vette panemist– sae ära vähemalt 1 cm paksune ketas. Tänu värskendatud imupinnale saab puu paremini vett kätte. Jälgi, et vesi otsa ei saaks, sest esimestel päevadel tarbib puu väga palju vett;
- värske lõikepinnaga kuuske või nulgu võib hoida enne kohale sättimist ka mõned tunnid veeämbris, et ta saaks end korralikult vett täis imeda;
- pane puu võimalikult kaugele küttekolletest;
- lisa vette lõikelillede säilituslahust, see aitab puul värskena püsida;
- potipuule leia toas valge ja pigem jahedam koht. Kastmise asemel piserda võra toasooja veega, et puu saaks okaste kaudu niiskust omastada;
- ära anna potipuule väetist, talvisel puhkeajal puu seda ei talu;
Lisaks eelnevalt jagatud nippidele, toome välja ka mõned võrdlused ehk mis hinnaklassi erinevad jõulupuud jäävad.
- kunstkuused pikkusega 120-150 cm jäävad keskeltläbi hinnaklassi 60-120 eurot;
- potikuusk pikkusega 50-100 cm jääb hinnaklassi 30-60 eurot;
- eluspuu, vastavalt soovile- nulg või kuusk- pikkusega 120- 150cm jäävad hinnaklassi 25 – 50 eurot.
Jõulud on imeline aeg, mis ei seisne üksteisele kinkide tegemisest vaid koosveedetud ajas ning teineteise märkamises. Too enda koju jõulupuu, ehi see imeliste kaunistustega ning lase lumistel ilmadel ja jõulumeeleolul ennast kanda!
Antud postituses on piltidena välja toodud imelised jõuluehted, mis on leitavad MIRAME käsitöö e-kaubamajast. Tooted on kvaliteetsed, unikaalsed ja valminud meie omade meistrite poolt ning on ideaalseks aksessuaariks meie kodustele jõulupuudele.
Jõulukaunistustega tutvusmiseks vajaliku info leiad siit:
https://mirame.ee/meister/ilona-makramee/
https://mirame.ee/meister/tiina-kasitoo/