Suuna lapse arengut õigete mänguasjadega

Lapse areng – olgu siis vaimne, füüsiline või emotsionaalne – on iga vanema jaoks oluline. Tänapäeval peaks olema väga kerge lapsi kasvatada. Kõik on vabalt kättesaadav. Nii peaks ka lapse arengu juhtimine olema tohutult lihtne. 

Reaalsus on aga teistsugune- liiga palju lapsi kasvab üles helendava ekraani ees. Nende loovus ja mänguoskus on piiratud. Lapsed on ümbritsetud paljude asjade, häälte ja muu infoga. See teeb aga olulise eristamise veelgi keerulisemaks ning toob kaasa keskendumisvõime vähenemise. 

Olukord ei ole aga lootusetu. Tegelikult on eriti varases eas lapsevanemal väga suur roll ning võimalused lapse arengule kaasa aidata. Õigete mänguasjade kasutamine on kõige lihtsam vahend, millele toetuda. 

Seekordne artikkel valmis koostöös Heli Künnapasega. Aitäh!

Lapse areng ei sõltu mängusjade rohkusest

Mänguasjadega on suurim reegel see, et neid olgu pigem vähem, aga need olgu läbimõeldud. Mõnigi lapsevanem tahaks siinkohal ilmselt vaielda, sest lapsed ju tahavad uusi mänguasju. Nad on uute asjade üle õnnelikud. Aga kui kauaks? Millal saab uuest asjast kõigest prügi toanurgas? 

Fantaasia tööle

Hea nipp on kasutada mänguasju, mille kasutusvõimalused on mitmekülgsed. Suur osa lapsi armastavad kiikuda ning seetõttu võiks igas lastetoas olla mingil kujul olemas kiik. See võib olla õues puu otsas, lihtne laud üle puupaku või tuppa sobiv kaarkiik. Lapse areng lausa vajab sellist vaba liikumist ja lihtsat rõõmu tundmist. Kiigud võivad olla vahvad lisandid lapse fantaasiamängudes, kus muutuvad osaks põnevast seiklusest. Kiigega võib lennata nagu õhupalliga taeva all või hoopis kujutada end ette paadiga keset vetevälja. Kaarkiige võib ka hoopis kummuli keerata ja valmis saab vahva sild, mis viib üle kuristike või külili keerates saab alata nukuteater või poemäng. Toas, kus palju ruumi tavapärase kiige üles sättimiseks pole, võib taskaalukiik anda võimaluse lapsel ennast toas liigutada. Tasakaalu lauad ja kaarkiiged toetavad lisaks ka lapse füüsilist arengut ja tasakaalutunnetust. 

Lapse arengu suunamine osavusmängude mitmekülgsete võimaluste abiga 

Magnetiga kala- või koduloomademäng pakub samuti mitmekülgseid arenguvõimalusi. Magnetiga kalade või koduloomade õngitsemine on hea osavuse ning täpsuse arendamiseks. Lisaks saab nende mängudega õppida värve ja numbreid. Võite koos lapsega kokku lugeda, mitu kala või looma ta kätte sai. Või paluda lapsel õngitseda kollane kala või punane kass. 

Selliste mängude eluiga on väga pikk, sest neid saab kasutada ka võõrkeelte õppimiseks. Küsimused ja ülesanded jäävad samaks, kuid siis peab laps võõrkeeles kas lugema numbreid või nimetama värve või loomi, keda püüab. Seega saab põhiliselt väikelastele mõeldud mänguasja kasutada näiteks ka kooli võõrkeeletunnis. 

Lapse koordinatsiooni arengu suunamine - tüdruk mängib kalamängu
Seda liiki mängu võetakse järjest ja järjest välja mitmed aastad – alguses arendab see täpsust, hiljem saab mängida juba keerulisemaid mänge.
Loomadega memoriin lapse mälu arengu jaoks
Pehme vildist memoriin armsate loomadega on mitmekülgselt mälu arendav

Samavõrra põnevaid kasutusviise võib leida memoriinidele. Ühest küljest on see vana ja vahva viis mälu arendamiseks. Teisalt võib piltide abil ise loo valmis meisterdada või uusi sõnu võõras keeles õppida. Samuti võib kasutada pildil olevaid tegelasi mõnes vahvas ise välja mõeldud mängus.

Kogu ruumi lapse arengusse kaasamine

Lapse arengule saavad kaasa aidata ka sisustuselemendid. Seinale paigutatud loomapiltidega tähestik või numbrid on ideaalne võimalus seostamise teel tähed või numbrid kiiresti selgeks saada. Laps ei saa nendega küll igapäevaselt mängida, kuid arengut toetav keskkond mõjutab kindlasti seda, kuidas laps mängib. 

Üks võimalus on koos lapsega leida loomapiltidega tähestikus olevad loomad üles mänguasjakastist ning panna nad järjekorda. Selline seostamise teel õppimine aitab tähestiku saada selgeks kiiremini kui niisama tuupimine. 

Tähtede õppimisel on ideaalsed abimehed ka puidust nimetähed. Väikelapsele on seinale kleebitud nimi lihtne viis oma nimetähed selgeks saada. Samas võib neid samu tähti aga kasutada ka teiste sõnade õppimiseks. 

lapse nimega loomatähestik
Ilusad joonistused on lapsesõbralikult armsad ja teevad hea tuju.

Puidust tähed on turvalised ning lastesõbralikud. Mänguhoos laste käes ei lähe need nii kiiresti katki kui isetehtud paberist tähed. Nii jätkub mängulusti ja õppimisrõõmu kauemaks. Puidust tähtede ümberpaigutamine on põnev mäng. See õpetab lapse nägema erinevaid võimalusi ning piiratud valikus lahendusi leidma. 

Mäng on loomulik viis oskuste arendamiseks

Lastega on lihtne, sest mänguoskus on neil kõigil tegelikult olemas. Seda ei pea looma, kuid selle saab kaotada. 

Lapse mitmekülgseks toetamiseks tuleb talle vaid järjepidevalt pakkuda keskkonda, kus loovus ei kaoks, aidata leida õiged mänguasjad ning seejärel teeb laps juba ise ära suure töö enda arendamiseks. Lapsevanema roll on vähendada laste elus mõttetut müra. Vaja on muuta lapse jaoks kättesaadavaks keskkond ja mänguasjad, mida ta arendavates mängudes saaks kasutada. 

Lapse areng ja selle toetamine on paljude huvitavate raamatute teemaks. Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus on näiteks välja andnud sellise ka veebis loetava brožüüri nagu “Lapse arengu hindamine ja toetamie”. Seal on teemale lähenetud alushariduse küljelt, kuid see materjal sobib lugemiseks ka lapsevanemale. Keda see teema rohkem huvitab, siis tasub lugeda. 

Kui aga tekkis hoopis huvi mõne vahva mänguasja vastu, siis leiad need meie e-poest.

Liitu uudiskirjaga ning saa järgmiselt ostult -5% soodustust!

Item added to cart.
0 items - 0.00