Nõuanded, mida kinkida oma lähedastele

Päkapikud hakkasid käima, aga Sinul pole sussi sees midagi? Võib-olla pole sussigi aknalaual? Kingitused ja kinkimise traditsioon on olnud juba aastakümneid osa advendi- ja jõuluajast. Kahjuks kipub see tänapäeval seostuma pisikeste kergesti ununevate asjadega (nt kommid, minividinad). Päkapikk ise võib jääda aga üldse tühjade kätega. 

Mis oleks kui alustaks selle aasta jõuludel uue traditsiooniga? Muudame iga päeva kingituseks endale tehes samal ajal tuju heaks ka teistel. See on palju lihtsam kui arvata võiks 😉

Aja kinkimine endale

Alustuseks kingi endale 10 minutit ja tee pisike eneseanalüüs. Võta paber ja pliiats või ava dokument arvutis. Kirjuta üles vastused järgmistele küsimustele:

 1. Millal olin viimati tõeliselt õnnelik ja rõõmus?
 2. Millest see hetk koosnes?
  1. mida nägin
  2. keda nägin
  3. mida kuulsin
  4. mida tundsin
  5. mida tegin
  6. miks olin õnnelik

Proovi leida vähemalt paar-kolm sellist hetke ja kirjuta nad kõik lahti eelpool näidatud moel. Need on sulle teejuhiks kinkimisel ja kingituse äratundmisel.

Kingituse teeb hinnaliseks ja eriliseks see, mis toimub selle saamisel meie sees. 

Kingituse äratundmine

Me oleme harjunud, et kingitused on mingid esemed, eriti tore, kui ka kenasti pakitud ja lipsud peal. Kahjuks võime nii muutuda pimedaks palju olulisemate kinkide suhtes. 

Kui me õpime nägema kingitust pigem emotsioonina, siis muutub kinkimise  ja kingituste maailma palju avaramaks ja põnevamaks. Meie ise aga palju rõõmsamaks, sest me õpime nägema välist soojust ja tuge meie eludes. 

Kuidas tunda ära tõeliselt tähenduslikku kingitust? Lihtne – jälgi seda, mida enda sees tunned. Kingituse saamisele vihjavad järgmised emotsioonid:

 • rõõm
 • õnnetunne
 • tänulikkus
 • kergendus
 • vabadus
 • soojus
 • turvatunne

Pane neid hetki, olukordi, inimesi, tegusid ja asju tähele, mis just neid emotsioone sinus tekitavad. Mida pikemaks seda positiivset tunnet jätkub, seda väärtuslikum on tehtud kingitus. Ütle aitäh selliste kinkide eest.

Kingituse sada nägu

Võimalusi kingi tegemiseks on lõpmatu hulk. Kinkimiseks sobib lisaks asjadele, ka aeg, kogemused, ideed, head sõnad, kallistused jpm. Et kogu see valiku avarus meid ei halvaks, siis tasub neid võimalused jaotada sarnasuse alusel rühmadesse.

Üks hea abimees kinkimise hingeellu süüvimiseks on Gary Chapmani poolt välja töötatud viie armastuse keele kontseptsioon. Need keeled on:

 1. Tunnustussõnad
 2. Kvaliteetaeg
 3. Kingituste saamine
 4. Hoolitsemine
 5. Füüsiline puudutus

Paneme kingitused samadesse rühmadesse.

KINGITUS 1: HEA SÕNA

Kui inimene hindab tunnustust, lahket sõna ja hääletooni, toetust ja julgustust, siis on kingi loomiseks miljoneid võimalusi. Et ka sinu fantaasia tööle panna, siis toon siia mõned näited.

Saada sellele inimesele laul, mille sõnadel on teie kahe jaoks tähendus. Kirjuta jõulu- või sünnipäevakaardi taha just kingisaajale mõeldud mõte, kiitus, armas märkamine või luuletus. Üllata seda inimest suvalisel hetkel soojasõnalise sõnumiga. Kui on võimalus kokku saada, siis näita lahkete sõnadega, et oled teda ja ta tegemisi tähele pannud. 

Siia sobivad kõik kingisaajale mõeldes valmistatud ja teda puudutavad albumid, jutukesed, filmid, kaardid, märgid, magnetid, laulud jmt.

KINGITUS 2: KOOS VEEDETUD AEG

Jõulud on siinkohal eriti heaks näiteks. Mis jääb lastele meelde jõuludest? Kas kõik need kommid ja vidinad, mida päkapikk sussi sisse tõi? Meelde jääb pigem see, kuidas ühiselt kodu kaunistati, piparkooke tehti, lindudele või (mets)loomadele süüa viidi, lumesõda peeti või lumeingleid tehti. Meelde jääb koos veedetud aeg.

Võimalusi kingi tegemiseks on taas lõputult ja kingitus oleneb kingisaajast endast. Võib-olla meeldivad talle pikad süüvivad vestlused, võib-olla naudib ta paintballi püstoliga luureka mängimist, võib-olla aga sooviks tantsutrennis koos sinuga tvistida või hoopis avastada tähistaevast laukajääl pikutades ja sooja kakaod rüübates, lapsed ehk tunneks rõõmu kui koos nende ehitaksid mööblist uhke koopa ja kujutaksite ette, et olete koopakarud.

KINGITUS 3: ESEMELINE KINGITUS

Kui inimene ka tegelikult väärtustab esemelisi kingitusi, siis tema jaoks ei ole niivõrd oluline selle kingituse hind kui sisu ja teadmine, et teine inimene on tema peale mõelnud. 

Sellisel juhul sobivad ühtmoodi hästi nii nopitud lilleõis ja isetehtud kaart kui poest leitud armas esemeke. Siin on oluline ka see, kuidas kingitus üle antakse. Näita, et see on oluline. Paki kingitused kenasti või muuda nende leidmine põnevaks või ilusaks. Lastele võid luua näiteks vihjete raja, kallimale esitleda kingitust küünlaid täis toas jne.

Inimesed, kelle jaoks on kingitused olulised, naudivad ka kõige enam päkapikutamist jõulude ajal.

kingitused

KINGITUS 4: MILLEGI ÄRA TEGEMINE

See on üks huvitav kategooria. Nimelt on inimesi kelle jaoks parim kingitus on midagi praktilist. Selliste inimeste silmad võivad säraam minna siis, kui aitad neil ära värvida kõik maja uksed või tood kingituseks uue lõikelaua, sest panid tähele, et vana on pooleks läinud.

Nagu teisteski kategooriates on siin võimalusi lõputult ja kingi ideid saad silmad ja kõrvad lahti ringi vaadates. Kas on midagi, mis on selle inimese jaoks raske teha või tunneb ta millestki puudust? On tal ehk mõni töö ootejärjekorras või ese, millest unistab? Võib-olla on see just see koht, kus saad päkapikuna appi tõtata.

Võib-olla su laps on kimpus oma toa koristamisega, su kaaslane kirub juba päevi nürisid nugasid lauasahtlis, naabrimemm on hädas puude tuppa saamisega, võib-olla su partner sooviks robottolmuimejat jne.

karbi trepist üles viimine

KINGITUS 5: PUUDUTUS

On inimesi, kelle jaoks puudutused on väga olulised. Nad tervitades kallistavad, rääkides puututavad su kätt, nalja visates togivad sind õlast jne.

Lihtsaim viis neile väikseid kinke teha on samaga vastata – kallista neid tervitades või kui näed, et neil on raske; võta rahulikult nende togimisi ja nügimisi. Enda jaoks lähedasi inimesi kallista lihtsalt niisama aeg-ajalt, kaisuta oma lapsi ja lase neil sülle ronida.

Siia sobivad igasugused tegevused, mis on puudutustega seotud või imiteerivad neid. Näiteks massaaž (olgu selleks käed külge variant või massaažitool, tervet keha puutuv või vaid näiteks pead või käsi), veeprotseduurid, tantsimine, raskustega tekk, maniküüri, pediküüri ja juuksuri külastus, kaisukaru.

kallistus

Tõeliselt head kingitused algavad meie seest

Vaata iga päev enda ümber avatud silmade ja südamega. Vaid nii märkad, kui palju meile iga päev kingitusi tehakse. Ja vaid nii õpid ära tundma, milliseid kinke teha teistele. 

Suurimaks kingiks on ja jääb see aeg, mille me teistele anname. Aeg on väheseid asju, mida juurde ei tule. Seega ära raiska seda tühjade kinkide peale. Kuula ja märka, mis tegelikult sulle kallite inimeste jaoks oluline on, mis paneb nad naeratama, sind kallistama või südamest aitäh ütlema. Ja sama tee endaga – pane tähele, mis Su enda jaoks tegelikult tähendust omab ja südame soojaks teeb.

Mine piilu ka meie e-poodi ehk leiad just sealt mida vaja.

Liitu uudiskirjaga ning saa järgmiselt ostult -5% soodustust!

Item added to cart.
0 items - 0.00